top of page

Wyślij Kosmitom Swoje Przesłanie

TVN-24 Poland | 17 August 2009

Strona internetowa przyjmuje przesłania do kosmitów
Strona internetowa przyjmuje przesłania do kosmitów

To niezwykła strona internetowa - za jej pośrednictwem można wysłać wiadomość do kosmitów. Twórcy witryny Hello From Earth będą zbierać wiadomości od Ziemian, by przesłać je na planetę Gliese 581d, w nadziei na nawiązanie kontaktu z obcymi. Wiadomość może przesłać każdy, z każdego miejsca na Ziemi. Ale musi być krótka - mieć maksymalnie 160 znaków.


Strona hellofromearth.net powstała ze względu na tydzień nauki, jaki właśnie obchodzony jest w Australii. Jej twórcy to pracownicy australijskiego magazynu "Cosmos". Przesłania będą kolekcjonowane do godz. 17 w poniedziałek 24 sierpnia czasu Sydney (godz. 9 czasu polskiego).


Wszystkie trafią na Gliese 581d, pozasłoneczną planetę, o masie większej niż Ziemia. Naukowcy ocenili, że Gliese 581d jest jedną z najbardziej podobnych do Ziemi planet, na której może istnieć życie.


Czekając na odpowiedź


Ekipa odpowiedzialna za projekt Hello From Earth ostrzega jednak: wiadomości dotrą na Gliese dopiero za 20 lat. Gwarancji, że przyjdzie odpowiedź oczywiście nie dają. Twórcy ostrzegli również na stronie, że wiadomości muszą być po angielsku, a nieodpowiednie przesłania będą kasowane.


- To jest jak list w butelce wysłany do gwiazd - powiedział Wilson da Silva, rzecznik projektu. - To nasz sposób na pokazanie, że nauka może sprawić, że niemożliwe stanie się możliwym. Byliśmy już na Księżycu, teraz możemy rozmawiać z gwiazdami - dodał da Silva.


Najlepsze życzenia


W poniedziałek po godz. 9 czasu polskiego na stronie znajdowało się już 16 638 wiadomości od Ziemian. Swoje wiadomości przesłali ludzie z różnych zakątków świata, jak choćby ze Stanów Zjednoczonych, Chin, Mauritiusa, Australii Sri Lanki, Chile czy Kanady.


O czym piszą mieszkańcy Ziemi do kosmitów? - Cześć, niech pokój będzie z wami. Mam nadzieję, że pewnego dnia moje dzieci będą miały możliwość bawić się i być przyjaciółmi z waszymi dziećmi. Trzymajcie się - napisał Paul z Australii.


Z kolei Tamasin, również z Australii polecił to, co na Ziemi najlepsze. - Jeśli przyjedziecie na Ziemię, poznajcie: muzykę, plażę, lody, rodzinę, miłość, uściski, taniec, ser, trampoliny, przyjaźń, książki i marzenia. To tak na początek.


Comentários


bottom of page